Printed from Eionet-SI

Pomislite na okolje, preden natisnete to stran!

Spremembe v velikosti ledenikov

Spremembe velikosti ledenikov so lahko tudi pokazatelj klimatskih sprememb (višje temperature, manj padavin). Z meritvami velikosti ledenikov (Triglavski ledenik in ledenik pod Skuto) se v Sloveniji ukvarjajo na Geografskem inštitutu Antona Melika.

Za vse alpske ledenike so v zadnjih 400 letih značilna podobna nihanja. Po višku v začetku 17. stoletja so naslednjih 250 let ohranili podoben obseg z razmeroma skromnimi spremembami. Večina vzhodnoalpskih ledenikov je dosegla naslednji višek med letoma 1770 in 1780 ter sredi 19. stoletja. Po letu 1920 je opazno njihovo stalno umikanje.

Krčenje Triglavskega ledenika se je stopnjevalo v devetdesetih letih. Zaradi vse hitrejšega tanjšanja ledu so se sredi ledenika začele pojavljati posamezne skalne grbine, dokler ledenik leta 1992 ni razpadel na dva povsem ločena dela. Krčenje in razpadanje Triglavskega ledenika se nadaljuje, proces zastane le v letih z nadpovprečno snežno odejo v pozni pomladi. To se je nazadnje zgodilo leta 2004, ko je bilo v začetku julija na snegomerih pod ledenikom še več kakor 2 m snega. Snežna odeja se je obdržala do konca talilne dobe, tako da ledenik ni pogledal izpod snega in zato meritve niso bile smiselne. Na njegovem spodnjem delu se je sneg obdržal še do konca poletja v letu 2005, zato je izmerjena površina v tem letu večja kakor v letu 2003. Kljub temu se je ledenik v letu 2005 v zgornjem delu stanjšal.

Vir: Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, 2007