Printed from Eionet-SI

Pomislite na okolje, preden natisnete to stran!

Število dni s prekoračenimi vrednostmi ozona (O3) v urbanih območjih

Prizemni ali tropofserski ozon je antropogenega izvora. Od drugih onesnaževal zunanjega zraka se razlikuje predvsem po tem, da ni rezultat neposrednih izpustov, temveč nastaja kot produkt fotokemičnih reakcij v atmosferi. Pri tem igrajo pomembno vlogo predhodniki ozona, predvsem ogljikovodiki in dušikovi oksidi, ki vplivajo na njegov nastanek ob ugodnih vremenskih pogojih (povišane temperature in sončno sevanje). Največji delež k izpustom predhodnikov ozona prispeva cestni promet. Najbolj onesnaženo območje zaradi ozona je Primorska, predvsem zaradi prenosa ozona na velike razdalje iz italijanske Padske nižine. Sicer se pojavljajo povišane koncentracije ozona tako v urbanih središčih, kot tudi na podeželju ter v višjih legah. Prizemni ozon lahko že pri nizkih koncentracijah povzroča zdravstvene težave, kot so oteženo dihanje in razvoj dihalnih b olezni pri najbolj ogroženih skupinah ljudi (otroci in starejši). Povzroča tudi poškodbe na rastlinah in ekosistemih.

V skladu z zakonodajo (Ozone Directive 2002/3/EC) se spremlja preseganje naslednjih vrednosti:

  • za potrebe zaščite zdravja se spremlja preseganje koncentracij 120 μ g/m3 (kot največja 8-urna drseča vrednost); le ta ne sme biti presežena več kot 25-krat v tekočem poročevalskem letu

  • preseganje opozorilne koncentracije 180 μg/m3, ki je zaradi potrebe zaščite zdravja prebivalstva pred kratkotrajno izpostavljenostjo O3 skladen z navodili Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo.

    Vir: Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, 2007